• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2018-05-01
 • Devrimci kurumların korteji her sene olduğu gibi bu kez de coşkusuyla dikkat çekti

  YAŞANACAK DÜNYA 

   

  Almanya’nın Köln kentinde 1 Mayıs yürüyüşü önceki yıllarda olduğu gibi DGB binasının bulunduğu Hans Böckler Platz’da başladı.

   

  Saat 12’de başlayan yürüyüş Heumartkt’taki miting alanına doğru gerçekleştirildi. Özellikle sendikaların kortejlerinde katılımın düşük olduğu gözlemlendi.

   

   

  Sendikaların arkasında, ağırlığını göçmen örgütlerinin oluşturduğu komünist ve devrimci kurumların kortejleri yer aldı.

   

  Yürüyüşü düzenleyen sendikaların, devrimci kurumları dışlayıcı ya da sınırlayıcı genel tutumunun bir yansıması olarak, ses cihazıyla donanmış 2 araba polis marifetiyle yürüyüş koluna alınmadı.

   

  Bu engellemeye rağmen, megafonlarla yapılan müzik yayını ve sloganlar eşliğinde komünist ve devrimcilerin kortejindeki coşku dikkat çekiciydi.

   

   

  1 Mayıs’ın devrimci özüne uygun aynı duruş miting alanına girişte de sergilendi. Burada, başta 1 Mayıs olmak üzere devrim ve komünizm kavgasında ölümsüzleşenler için yapılan saygı duruşunun ardından miting alanına girildi.

   

  Devrimci kortejlerden “Her yer Taksim her yer direniş” “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak” “Yaşasın devrimci dayanışma” Yaşasın enternasyonal dayanışma” “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları yükseldi.