• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2018-04-16
 • Anadolu Üniversitesi Açıköğretim üzerinden sorduğu soruda kadınlara uygun olmayan mesleği belirledi

  “Bir kadınla tokalaşmanın ateş tutmaktan daha korkunç olduğunu” Facebook hesabından paylaşan Adıyaman Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mustafa Taha Gönüllü’den, “Kadın dili, şiddete motivasyonun en önemli unsurlarından biri” diyen Marmara Üniversitesi dekanı Ergün Yıldırım’a;  “Yoğun bakımda kadın ve erkeği ayrı odalarda tutmak mümkün değil mi?” diyen yine Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Faruk Beşer'den, “Şarkı, ancak çalgı ve kadın sesi içermiyorsa dinlenebilir” diyen yine Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ekrem Buğra Ekinci’ye; kadın düşmanlığı üniversitelerin gerici yönetimleri arasında gelenek haline gelmiş durumda.

   

  Bu furyaya bir yeni kadın düşmanlığı daha Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim Sistemi dahilinde yayınladığı sorulardan biri ile eklendi. Soruda “Kadının evde yaptığı işlerle uyumsuz ve evdeki sorumluluklarını aksatabilecek meslek” soruldu. Sorunun çözümünde ise kadının çoğunlukla ev ile ilişkilendirildiğini, evin çocukların, yemeğin, temizliğin kadın tarafından üstlenildiği yazıyor.

   

   

  Kadına “üstlenmesi gereken” sorumlulukları atayan, hangi mesleği yapabileceğine karar veren soruda mühendislik mesleğinin “kadının bu işlerini aksatmasına yol açacak bir meslek dalı” olduğu da açıkça yazılmış.

   

  Kadın düşmanlığına karşı kadınlar mücadelelerini sokakta, işte, okulda, hayatın her alanında sürdürmeye devam edecek.