• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-04-17
 • Ulusal kanala bağlanıp "Çocuklar ölmesin" diyen Ayşe öğretmen bebeğiyle beraber hapse girecek

  Kanal D’de yayınlanan Beyaz Show programına telefonla bağlanıp Kürt kentlerinde yaşanan sokağa çıkma yasaklarını anlatarak, “Çocuklar ölmesin” dediği için hakkında dava açılan öğretmen Ayşe Çelik hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezası İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı.

   

  ‘Çocuklar ölmesin’ dediği için hapis cezası kesinleşen öğretmen Ayşe Çelik 20 Nisan Cuma günü 6 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine girecek. Düşüncelerinin hala aynı olduğunu belirten Çelik, “Çocuklar ölmesin. Eğer onlar bizim geleceğimiz ise herkesin böyle düşünmesi lazım” diyor.

   

  O dönemde henüz 2 aylık bir bebeği olan Ayşe Öğretmen’e verilen ceza yapılan başvuru üzerine 20 Nisan 2018’e ertelenmişti.

   

  Cuma günü cezaevine girmeye hazırlanan Çelik, 6 aylık bebeğinin süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olduğunu ve bu yüzden özel bir diyet listesi uyguladıklarını söylüyor. Çelik cezaevi koşullarında bunun sağlanıp sağlanamayacağına dair ise endişeli.

   

  Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’a konuşan Çelik, karmaşık duygular içinde olduğunu belirterek “Kendim için değil kızım Deran için endişeliyim. O daha bir bebek ve cezaevi koşulları malum ama Allah’ın izniyle bu zor günleri atlatacağız” diyor.

   

  Çocuklar için cezaevi koşullarının zorluğuna değinen Çelik, “Hijyenik bir ortamda ve özel tıbbı amaçlı diyet gıdasıyla beslenmesi gerekiyor. Deran’ın mamaları temin edilmezse kızım aç kalır ve bu mümkün olmamalı” şeklinde konuşuyor.

   

  “Biliyorum ki Deran cezaevine giren ne ilk ne de son çocuk ‘mahkum’ olacak” diyen Ayşe öğretmen kendisine ceza verilmesine neden olan düşüncelerinin ise değişmediğini vurguluyor:

   

  “Dünya tarihi boyunca hiçbir ülke, hiçbir inanç evrensel olan olgulara karşı direnememiştir. Başta karşı çıkmış olsa da daha sonra kabullenmek zorunda kalmıştır. Benim söylediğim şeyde evrensel bir düşünce ve ben bu konuşmayı yaparken öğretmendim. Şimdi hem bir anne, hem de bir öğretmen olarak söylüyorum. Çocuklar ölmesin. Eğer onlar bizim geleceğimiz ise herkesin böyle düşünmesi lazım. Böyle düşünmeyen birileri varsa gelecekten bahsetmesinler“