• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2018-05-03
 • Amerika’nın New York City kentinde öğrenciler, işten atılan işçilerle dayanışmak için üniversite kafeteryasını işgal ettiler

  YAŞANACAK DÜNYA

   

  New York Citiy’de üniversite öğrencileri “The New School” yönetiminin kafeteryada çalışan işçleri işten çıkarmasını protesto etmek ve atılan işçilerin taleplerini sahiplenmek için eylemdeler.

   

  1 Mayıs günü yerel zamana göre saat 17’de başlattıkları işgalin 3. gününde eylemci öğrenciler kampüste konser düzenliyorlar.

   

  İşgalci öğrencilerin talepleri şöyle: Atılan işçiler geri alınsın; ücretler yükseltilsin; emeklilik hakları korunsun; okul yönetimine yeni giren Steve Stabile istifa etsin; kafeterya işçilerin ve öğrencilerin ortak kontrolüne verilsin.

   

  Hercampus.com’un bildirdiğine göre, okul yönetimi geçtiğimiz Mart ayında “Kafeterya çalışanlarının işine son verileceğini, işletmenin başka bir firmaya devredileceğini” açılamıştı.

   

  İşçileri sahiplenen öğrenciler “Biz, öğrenciler olarak, okul yönetimi kafeteryaya gelene ve işçilerin taleplerini karşılayana kadar, işçilerle dayanışma içinde militan eylemimizi sürdüreceğiz. Herkesin bu mücadeleye katılmasını istiyoruz.” dediler.