• Paylaş

  KATEGORİ : KÜLTÜR-SANAT

  Eklenme tarihi : 2018-04-18
 • Yaşamına son veren Merve Çavdar ve çocuk yaşta hayatını kaybeden Uğur, Ceylan ve Berkin, mizah dergisi Leman'ın kapağında

  Mizah dergisi Leman'ın bu haftaki kapağında hiç öğretmen olarak bulunamadığı bir derslikte Merve Çavdar ders anlatırken çocuk yaşta hayatını kaybeden Uğur, Ceylan ve Berkin de onun öğrencisi olarak yer aldı.

   

   

   

   

  Uğur Kaymaz 2004 yılında babasıyla evinin önünde polisler tarafından açılan yaylım ateşi ile katledilmişti.

   

  12 yaşındaki Kaymaz’ın vücudundan 13 kurşun çıkmış, ardından AİHM’in olayla ilgili açtığı davada Türk yetkililer 12 yaşındaki Uğur’un da polislere ateş ettiğini iddia etmişlerdi.

   

   

   

   

   

   

  Ceylan Önkol 2009 ‘da Diyarbakır'ın Licê ilçesine bağlı Şenlik köyü Hambaz mezrasında hayvanlarını otlattığı sırada Yayla Karakolu'ndan atılan havan topu ile öldürülmüştü.

   

  Olaydan sonra tüm aile bireylerinin ifadesinin Ceylan'ın parçalanmış cesedinin yanı başında alınmış, Ceylan’ın abisi Rıfat Önkol "Ceylan'ın cesedinin yanında 3-4 saat ifade verdik. Karakol bahçesinde kardeşimin cesedine inceleme yaptılar, daha sonra da Ceylanımızı battaniyeye, anamın eteğine sardık. Alıp götürüp defnettik" demişti.

   

   

   

   

  Berkin Elvan ise Gezi Direnişi sırasında polisin başına attığı biber gazı kapsülü sonucu 269 gün komada kalmasının ardından yaşamını yitirmişti.

   

  14 yaşındaki Berkin’in vücudu hayatını kaybettiğinde 16 kiloya düşmüştü. Ölümünün ardından bir mitinginde Erdoğan, Berkin’in annesi Gülsüm Elvan’ı yuhalatmıştı.